2012. szeptember 23., vasárnap

Nagy 13-14 hüvelykes notebookteszt 1


A felhozatal

Korábban 160 000, majd 130 000 forintos árkategóriában is megnéztük az aktuális laptopfelhozatalt, de mindkét esetben a legelterjedtebb, 15,6 hüvelykes méretet vizsgáltuk. Érdekes, hogy ezek a gépek adják az eladások jelentős hányadát, pedig egy 17 vagy több hüvelykes notebook sokkal kényelmesebb asztali használathoz, a kisebb, 13,3 vagy 14 hüvelykesek pedig közel ugyanazt nyújtják, mint a 15,6-osok, miközben határozottan kisebbek és könnyebbek is.
Ezúttal az ilyen, mobilabb gépek világába kukkantunk be, egészen pontosan a 200 000 forint alatti tartományba. Nem azért emeltük az árszintet, mert a kisebb gépek drágábbak, hanem azért, mert a kisebb kereslet miatt szerényebb a kínálat, nagyobbat kellett meríteni ahhoz, hogy összejöjjön egy népesebb mezőny. Így is „csak” nyolc gépet válogattunk be, amikhez az értékelésnél csatlakozik még néhány, közelmúltban kipróbált modell.
  • Acer Aspire 4755
  • Acer TravelMate 8473T
  • Asus K43Sj
  • Fujitsu Lifebook SH531
  • Lenovo IdeaPad Z470
  • Lenovo ThinkPad Edge E325
  • Lenovo ThinkPad Edge E420
  • Toshiba Satellite L735

Hardver kapcsán abban a kellemetlen meglepetésben volt részünk, hogy a kiszemelt méretosztályban egyáltalán nem találtunk az AMD Llano platformjára épülő modellt. Pedig ez a platform meglehetősen jól sikerült, gazdaságos multimédiás gépek építhetőek rá. Hasonló szomorúsággal vettük tudomásul, hogy igazán olcsó konfiguráció sincs. No nem azért, mert felár lenne a kisebb méret miatt, hanem mert Core i3-nál senki sem adja alább. Azért egy AMD Brazosra épített versenyzőt sikerült rajthoz állítani. Harmadjára azon szomorkodtunk, hogy csak két gépen találtunk USB 3.0 csatlakozót.
Egyébként 150-200 000 forint közé belefért alsó, sőt középkategóriás grafikus kártya, processzorból Core i3 és i5 volt a meghatározó, jöttek matt kijelzős, három év garanciás, nagy akkus és pörgős merevlemezes résztvevők is, úgyhogy az AMD platform hiánya ellenére egészen színes lett a mezőny. A nyolc versenyző mellett érdemes még fellapozni korábban készült anyagainkat a Acer Aspire 4755 egy másik konfigurációjáról, a Dell Vostro 3350-ről, illetve V131-ről és a Packard Bell EasyNote NX69-ről, mert mostanra ezen gépek ára csökkent, így beférnek kétszázezer forint alá. Egyrészt azért csökkentek az árak, mert a forint árfolyama valamicskét javult az év elejéhez képest, másrészt nyakunkon az Intel és AMD új mobil platformja, a nagyon ígéretes Ivy Bridge már be is mutatkozott, de az első vele szerelt 13,3-14 hüvelykes notebookokra még várni kell.
Miben különböznek a 13,3-14 hüvelykes notebookok a 15,6 hüvelykesektől? Értelemszerűen kisebb a házuk és kijelzőjük, bár ugyanúgy 1366x768 pixel van rajtuk, mint a legtöbb 15,6 hüvelykesén, úgyhogy a monitor használhatósága szempontjából nincs olyan nagy különbség. Ami a méretet illeti, a 370 x 250 milliméter körüli alapterület a 14 hüvelykeseknél 340 x 240 környékére csökken, a 13,3 hüvelykesek pedig mindkét irányba még 10-10 milliméterrel kisebbek. Súlyban a 15,6 hüvelykesek 2,5 kilogramm körül mozognak, ami a 13,3 hüvelykeseknél 2 kilogramm körüli, így hordozhatóság szempontjból – értelemszerűen – a kisebbek jobbak.
Bár egyre ritkábban használatos, azért a legtöbb 13,3 hüvelykes notebookba kerül optikai meghajtó, a 14 hüvelykesekből pedig szinte soha nem hagyják ki. Akkumulátorban is azonosak a kicsik az átlagos méretű laptopokkal, a 48 wattórás a leggyakoribb méret, de néha látni 60 Wh fölöttit is. Lényegében a 13,3-14 hüvelykes méretnél csak a billentyűzet numerikus padjáról kell lemondanunk, ami sokak számára nem is olyan nagy veszteség, sőt. Ezeknél a kisebb gépeknél nem tolódik olyan szerencsétlenül balra a touchpad, és az Entertől jobbra elterülő régió, a Home, End, PageUp, PageDown és társaik is jobb elosztást kapnak többnyire.
Szerencsére ma már a kisebb notebookokra nem számolnak olyan felárat, mint néhány évvel ezelőtt, amikor ugyanazért a hardverért kisebb méretben akár 30%-kal is többet kellett fizetnünk. Jelenleg egy 13,3-14 hüvelykes gép semmivel sem drágább a nagyobbaknál, legfeljebb a lassabban pörgő kínálat miatt akadnak különbségek. Hangban viszont többnyire hátrányban vannak az apróbb laptopok, hiszen itt kevesebb hely áll a hangszórók rendelkezésére; ritka a jó – pontosabban valamennyire elfogadható – basszust toló kis notebook.

Külső, megjelenés

Nagy örömünkre fantasztikusan színes mezőny állt starthoz versenyünkben. Az Acer Aspire 4755 most feketében jött, de korábban járt már nálunk bordóban, és kapható még barnában, kékben, sőt meglehetősen hivalkodó zöldben is. Majdnem olyan látványosban, mint Asus K43Sj-s résztvevőnk, ami igazi üde színfolt a csapatban. A legnagyobbat viszont a Lenovo IdeaPad Z470 ütötte, ami annyira pink, hogy még hölgyismerőseink többsége is túl ütősnek vélte, ráadásul a Lenovo úgy próbál szabadulni ettől a harsány árnyalattól, hogy lényegesen olcsóbban adja a feketénél.

Lenovo IdeaPad Z470 – ennél pinkebb már nem is lehetne
A másik oldal, a szigorú, öltönyös laptopok szintén képviseltették magukat. Az Acer TravelMate 8473 ismerős lehet tartóstesztünkből, némi fényes betéttől eltekintve a Fujitsu Lifebook SH531 teljesen fekete, a Lenovo ThinkPadek baltával szabott formatervét pedig talán említeni sem kell; még a hozzánk érkezett, visszafogottabb Edge duó is elég szögletes, viszont a kisebb E325 mutatós vörös fedelet kapott.

Lenovo ThinkPad Edge E420 – csak semmi hivalkodás
Annak ellenére, hogy idegenkedünk a fényes, nehezen tisztán tartható felületektől, az Asus zöldikéje nagyon bejött nekünk. Különösen jól mutat a fedelére húzott, fehér hajszálminta, belül pedig a billentyűzetet körülölelő és a csuklótámaszon folytatódó fémes anyaghasználat tetszett. Kár, hogy nem csak a kijelző, hanem annak kerete is fényes, bár tény, hogy a többi részlethez ez illik a jobban. Aki harsány fedelet szeretne, de belül, munka közben valami kevésbé rikítót nézne inkább, annak az Acer Aspire 4755-öt ajánljuk, mert ott a szigetes billentyűzet környéke és a csuklótámasz szürke. Egyébként mindkét gép kapható visszafogottabb árnyalatban, de sanszos, hogy a következő hónapokban, amikor az új Intel és AMD platformok miatt kisöprik a régi készletet, az IdeaPad Z470-hez hasonlóan inkább a harsány változatok maradnak meg akciós áron.

Asus K43 – a zöld mellett kékben, vörösben, sőt pinkben és aranyban is kapható
A komoly gépek között szerintünk a ThinkPad Edge E420 vitte a prímet megjelenésben: határozott, szögletes, matt, de mégsem csúnya, amolyan igazi munkagéphangulat sugárzik belőle, ahol nem a flancra, hanem a használhatóságra gyúrtak. Hasonlóan kellemes az Acer TravelMate 8473T is: fedelét átlós szálcsiszolással, belsejét a kijelző alatt egy világosabb sávval dobták fel, szerintünk egyedül billentyűzete néz ki egy kicsit előnytelenül.

Acer TravelMate 8473T – csak semmi hivalkodás
Külsőre mindegyik masina szerethető volt, mindegyiket mutatósnak találtuk. Bármelyiket választjuk, nem kell majd velük szégyenkezni, elrejteni őket, ha vendég jön. Egyedül a Fujitsu Lifebook lógott ki ebből a sorból, meg úgy általában a Fujitsu formákkal nem vagyunk kibékülve. Vállalatinak nem elég szigorú, mindig bedobnak valami fölösleges, fényes elemet, otthoni felhasználásra meg túl komor. Pedig nem annyira szögletes, mint az Acer TravelMate vagy a ThinkPad Edge-ek, de úgy éreztük, az SH531-nek nincs karaktere. Persze könnyen lehet, hogy egyszerűen a cikk szerzőjének és kollégáinak más az ízlése, mint a Fujitsu formatervezőinek.

Ergonómia, minőség

Annak ellenére, hogy a 15,6 hüvelykeseknél nem olyan sokkal kisebbek, a 13,3-14 hüvelykes laptopok rendszerint masszívabbak. Kisebb erőkarok alakulnak ki bennük, fedelük, csuklótámaszuk általánosan stabilabb a nagyobb testvérekénél. Ezen a téren a Lenovo ThinkPad Edge-ek bizonyultak a legjobbnak, korábbi tesztjeinkből pedig a fémfedeles Packard Bell EasyNote NX69 és a Dell Vostro V131 tudta őket megközelíteni. Majdnem ilyen jónak éreztük az Acer TravelMate 8473T-t, és korábbról a fémfedeles Vostro 3350-et, nem nagy meglepetés, hogy a vállalati célokra szánt gépek szerepeltek jobban ezen a téren. A konzumer Lenovo IdeaPad, Asus, Tosiba és Acer sem volt rossz, csak a Fujitsu Lifebookot éreztük a többieknél valamivel gyengébbnek, fedele meglehetősen rugalmas volt.

A ThinkPad Edge E420 volt az egyetlen teljesen kifektethető modell
Zsanérban valami fergetegeset alkottak az Acer a TravelMate 8473T-nél. A csúcs ThinkPadeket és EliteBookokat idéző finomsággal nyílt majdnem teljesen laposra, holtjátéka nulla volt, betonstabilan tartotta magát, ráadásul nyitás közben egyáltalán nem billent a gép. Szintén jónak bizonyult ezen a téren a ThinkPad Edge E420 és korábbi tesztünkből a Dell Vostro V131, de az olcsógépesnek titulált Acer szintjét azért nem érték el. A vállalati gépek után a Toshiba Satellite L735 következett, a Fujitsu, Asus és korábbról a Packard Bell EasyNote NX69 is a kategória átlagánál jobban szerepelt. A kisebb ThinkPad Edge és IdeaPad társa, az Acer Aspire 4755 és meglepetésre régi tesztünkből a vállalati Dell Vostro 3350, csak átlagos szintet hozott, de egyiket sem marasztalnánk el, fedelük holtjátéka a felső élen csupán egy-két centiméter volt.

Toshiba Satellite L735 – konzumerek közt a legjobb zsanérral bír
Csatlakozókínálat és kiosztás terén a kategória etalonját a Dell Vostro V131-nél láthattuk korábban, igaz, ott egyszerűbb volt a tervezők dolga, mert nem kellett elhelyezni az optikai meghajtót. A V131-nek, illetve a másik Dell Vostrónak, a 3350-nek jár a dicséret a két USB 3.0 csatlakozóért is, rajtuk kívül csak a két Acer és az Asustudott egy-egy ilyet felmutatni. Az optikai meghajtós gépek közül nekünk a Fujitsu Lifebook SH531 kiosztása tetszett a legjobban, itt mindent úgy rendeztek el, ahogy mi szeretjük, jobbra elöl van az optikai meghajtó, mögötte USB-k (egyik eSATA-s), a másik oldalon hátul pedig van még egy USB. További dicséret jár az ExpressCard bővítőhelyért. Ilyenje csak a ThinkPad E420-nak van, igaz, a rossz oldalon, jobbra elöl. Ha esetleg egy USB 3.0 kimenetes, vagy egyéb, kilógó modult teszünk bele, akkor csúnyán útjába áll majd potenciálisan egeret tartó jobb kezünknek, ráadásul az alatta lévő USB-t is blokkolja. Ettől eltekintve viszont az E420 is rendben volt csatlakozóügyben, kár, hogy a négy USB között csak eSATA-s van, 3.0-s nincs.

Fujitsu Lifebook SH531 – példaértékűen elhelyezett csatlakozók
A többiek közül még a Toshibát lehet pozitív irányban kiemelni; ha megcserélnék a két oldalát, akkor a notebook mellett jobbra egerezőknek nyerő lehetne, így azonban éppen az egérre fújja a meleget. Talán balkezeseknek tervezték. Hasonló a helyzet a ThinkPad Edge E325-tel is, viszont annak picike Brazos platformja alig fűt. A többi laptop csatlakozó-kiosztása nem igazán nyűgözött le minket, az Acer Travelmate 8473T esetében viszont nem csak azt kell kiemelni, hogy négy USB-je van, melyek közül az egyik 3.0-s, másik pedig eSATA-s, hanem azt is, hogy aljára került port replikátor csatlakozó, amivel további aljzatokhoz jutunk, és megkönnyíthetjük a laptop beillesztését asztali környezetünkbe. Sajnos az is igaz (többen jelezték, mi is találkoztunk vele), hogy az egyetlen, bal oldali USB csatlakozó – minden bizonnyal az eSATA betét miatt – meglehetősen szorul.

Billentyűzet, touchpad, monitor

Ha notebookbillentyűzetről van szó, akkor a Lenovo érdemel dicséretet még azzal együtt is, hogy a ThinkPad Edge és IdeaPad gépek nem annyira jók ebben, mint a csúcs ThinkPadek, de a konkurenseket ezek is lazán lekörözik. Mezőnyünkben a kis E325 bizonyult a legjobbnak, a jó nyomáskomforthoz különösen stabil alapzat társul. A nagyobb E420 sem maradt el mögötte túl sokkal, és a konzumer IdeaPad pedig hasonlóan szorosan követi az E420-at.
  
Lenovo IdeaPad Z47, ThinkPad Edge E420,ThinkPad Edge E325 – a legjobb billentyűzetek
Szintén jónak tituláljuk az Acer Aspire 4755 szigetes megoldását, alapja átlagosan stabil. Ugyanezt a klaviatúrát kapta a korábban próbált Packard Bell NX69, de ott valamivel merevebb talapzaton áll. Alsóbb szériás modellekben nem igazán jött be a Toshiba billentyűzete, pedig hajdanán nagyon jók voltak ebben. A Satellite L735 visszahozott valamicskét a régi dicsőségből, az enyhén fényes klaviatúrán kellemes gépelés esik, alapja sem rugózott túlzottan. Az Asus szigetes billentyűzetét átlagosnak találtuk, komoly hibája nincs, de lehet ezt sokkal jobban is csinálni.
  
Acer Aspire 4755, Toshiba Satellite L735, Asus K43 – egyaránt jók
Billentyűzet terén részben csalódást okoztak a vállalati vonalra szánt gépek. Az Acer TravelMate 8473T, a Fujitsu Lifebook SH531 és korábbról a Dell Vostro V131 alapja nagyon jónak, különösen stabilnak bizonyult, de a nyomáskomfort… Billentyűik különösen rövid úton járnak, tapintásra is messze elmaradtak a Lenovók mögött, a Vostro 3350 pedig még rugózott is, amit szerintünk nem ellensúlyoz a háttérvilágítása.
 
Acer TracelMate 8473T és Fujitsu Lifebook SH531 – vállalati gépek, mégsem jó a billentyűzetük
Touchpadban viszont ellensúlyoztak az irodába szánt vasak. A TravelMate 8473T és korábbi tesztünkben aVostro V131 remekbe szabott megoldással állt elő: kiváló méretű és tapintású padot készített elsőrangú gombokkal. Szintén jó volt a ThinkPad Edge E420 érintőmezője, de kissé túl simának véltük. Az E325 felülete tetszett, de integrált gombjaival meggyűlt a bajunk, minden lenyomásnál kicsit elvándorolt a kurzort. Ezt sokkal jobban megcsinálták a Packard Bell NX69-en, de ott a felület túl sima, ráadásul vonzza az ujjlenyomatokat. Szintén korrektnek véltük az Aspire 4755 és a Satellite L735 megoldását; a Lifebook SH531-nél a letolt billentyűzet miatt kicsi a felület és keskeny a csuklótámasz, a touchpad gombjai ugyan nem kattognak, de olcsó hatást keltve járnak, az Asusnál pedig a jó felület alatt csúf és kattogós, krómhatású gombok terpeszednek.
NotebookFényerőSzínprofil
Acer Aspire 4755maximum alatt kettővel>katt<
Acer TravelMate 8473Tmaximumon>katt<
Asus K43Sjmaximum alatt eggyel>katt<
Fujitsu Lifebook SH531maximum alatt kettővel>katt<
Lenovo IdeaPad Z47maximum alatt kettővel>katt<
Lenovo ThinkPad Edge E325maximum alatt eggyel>katt<
Lenovo ThinkPad Edge E420maximum alatt eggyel>katt<
Toshiba Satellite L735maximum alatt eggyel>katt<
Monitorok kapcsán lényegében ugyanaz érvényes a 13,3-14 hüvelykes laptopokra, mint a nagyobbakra. A „kommersz” masinák fényes kijelzőjénél sokkal kellemesebb a vállalati környezetbe szánt modellek matt felületét nézni, még akkor is, ha sok esetben ezek alacsonyabb maximális fényerőt és kontrasztarányt tudnak felmutatni. Így hát a ThinkPad E420, Lifebook SH531 és korábbi tesztjeinkből a Vostro V131 és 3350 alkotta az élmezőnyt tükröződés nélkül, 200 cd/m² körüli maximális fényerővel és valamivel 200:1 fölötti mért kontrasztaránnyal. A TravelMate 8473T szintén matt monitorán csak 170 cd/m²-es maximumot mértünk, ami kicsit kevés, bár még mindig kényelmesebb volt használni a legjobban világító 266 cd/m²-es maximumot és 333:1 kontrasztarányt felmutató Satellite L735-nél. A fenti táblázatból letölthető a notebookok kalibrált színprofilja, ami szokás szerint egészen jó, akár képszerkesztéshez is megfelelő árnyalatokat biztosít minden gépen.

Teljesítmény

Teljesítménytesztjeink ezúttal meglehetősen egysíkú eredményt ígértek, ugyanis egy kivétellel mind a nyolc tesztgépünkben, és a korábban tesztelt trióban is valamilyen második generációs Core i (Sandy Bridge)processzor dolgozott, az olcsóbb gépekben i3, a drágábbakban i5. Csupán a kis ThinkPad E325 kapott AMD Brazost, ami processzorban sokkal szerényebb az Inteleknél. Memóriából minden gép 4 GB-tal érkezett, ráadásul egy modulban, így könnyen a duplájára növelhető ez a tétel, ráadásul jelenleg a memóriaárak nem is olyan vészesek. Grafikus kártyák terén már jobb volt a választék, de az AMD-t itt is csak a Brazos mellett láttunk. Befért viszont a mezőnybe két olyan GeForce, amelyekkel már játszani is lehet. Merevlemezben nagy volt a szórás: 320 és 750 GB között válogathattunk, a két ThinkPadben pedig percenként 7200-at pörgő tár jött.

[+]
Nyilvánvaló, hogy CPU tesztekben a 3 GHz köré felpörgő Core i5-ök remekeltek, amit a Travelmate 8473T-ben és a ThinkPad Edge E420-ban kaptunk, de a 200 000 forint körüli árba lényegében minden konkurensnél beférnek ilyen processzorral is. Merevlemezben is az E420 volt a legjobb, ami nem csoda, hiszen aránylag nagy adatsűrűségű, 500 GB-os tárral szerelték, mely percenként 7200-at pörög. Tovább emeli a gép értékét, hogy van egy szabad PCI Express foglalata, amibe SSD-t tehetünk, csökkentve ezzel a rendszer válaszidejét. Érdemes azt is megnézni, hogy az IdeaPad Z470 jó nagy adatsűrűségű, 750 GB-os winchestere percenként 5400-as fordulatszámon is szépen a kisebb vetélytársak fölé emelkedett, ami azt mutatja, hogy egy nagyobb winchester akár a rendszer sebességét is javíthatja, nem csak extra tárterületet jelent.

[+]
Grafikus kártyáknál előre lefutott versenyt láttunk: az IdeaPad Z470 GeForce GT 540M-je tarolt, közepes vagy alacsony grafikai beállításokkal – egy alkalmi játékos igényeinek megfelelően – a legfrissebb játékokat is futtatni tudta. Nagyjából ugyanez mondható el a GeForce GT 520M-ről is, ami az Asus K43Sj-ben jött hozzánk, de itt értelemszerűen alacsonyabbak voltak az fps értékek. A Saltellite L735 régi GeForce 315M-je már nem feltétlenül jelent előnyt az Intel vagy AMD IGP-kel szemben, igaz, a GeForce multimédiában azért jobb. Nagyon alap beállításokkal egyébként az Intel IGP-vel is el lehet játszani, és ha minden igaz, a következő generációs megoldás még jobb lesz ezen a téren. A grafikus kártyákra is érvényes, amit a processzoroknál írtunk, hogy a 200 000 forintos összegbe szinte mindenhol beleférhet (és kapható is) egy kisebb vagy közepes GeForce.

Hűtés

Korábbi tesztjeinkben már láttuk, hogy 15,6 hüvelykes méretben nem okoz komoly problémát a második generációs Core i platform hűtése, de kisebb méretben ez a kérdés még érdekes lehet. Különösen azokban az esetekben, ahol nem csak az IGP, hanem a különálló grafikus alrendszer hőtermelését is le kell gyűrni, vagyis az alábbi táblázatokban Asus K43Sj, Lenovo IdeaPad Z470 és Toshiba Satellite L735 számait érdemes figyelni. Méréseinket 24 °C-os környezetben végeztük.
Maximális hőmérsékletek nyugalombanFelül
°C
Alul
°C
Zajszint
dBA
Acer Aspire 4755333320 alatt
Acer TravelMate 8473T313520 alatt
Asus K43Sj323220 alatt
Fujitsu Lifebook SH531343320 alatt
Lenovo IdeaPad Z470333520 alatt
Lenovo ThinkPad Edge E325303420 alatt
Lenovo ThinkPad Edge E420333521
Toshiba Satellite L735313520 alatt
Nyugalomban egyik gép sem melegedett számottevően, billentyűzetükön és fenéklemezükön sem mértünk a langyos 35 °C-nál magasabb értéket. Emellett hangjuk sem volt számottevő, csak a vállalati jellegű, Core i5-ös ThinkPad E420 emelkedett az éppen hogy csak hallható, 20 dB-es szint fölé; több masinának teljesen le is állt a hűtőventilátora.
Maximális hőmérsékletek
CPU-t terhelve
Felül
°C
Alul
°C
Zajszint
dBA
Acer Aspire 4755343529
Acer TravelMate 8473T333825
Asus K43Sj333826
Fujitsu Lifebook SH531354326
Lenovo IdeaPad Z470343728
Lenovo ThinkPad Edge E325313220
Lenovo ThinkPad Edge E420364023
Toshiba Satellite L735334333
A processzort terhelve sem mértünk túl magas értékeket, habár itt már több versenyzőnk fenéklemeze 40 °C fölé hevült, ez pedig huzamosabb ideig ölben tartva már kellemetlen, de asztalon használt gépnél teljesen rendben van, mert ilyenkor a billentyűzettel érintkezünk, ami csak az E420-ban emelkedett egyetlen fokkal a 35-ös érték fölé. Azért a Lenovo öltönyöse volt a legmelegebb, mert hangban brazosos márkatársa után a legcsendesebb maradt. Kellemesen nyugodt volt még a TravelMate 8473T, pedig abban is Core i5 dübörgött. A leghangosabbnak nem az erős VGA-s IdeaPad, hanem a régi GeForce-ot rejtő Toshiba bizonyult.
Maximális hőmérsékletek
Játék közben
Felül
°C
Alul
°C
Zajszint
dBA
Acer Aspire 4755343829
Acer TravelMate 8473T344030
Asus K43Sj344129
Fujitsu Lifebook SH531364530
Lenovo IdeaPad Z470354132
Lenovo ThinkPad Edge E325323220
Lenovo ThinkPad Edge E420404025
Toshiba Satellite L735354533
Játékos terhelés alatt már az IdeaPade Z470 vette át ezt a címet, ami nem is csoda, hiszen konkurenseinél jóval komolyabb hardverrel dolgozott. Átlépte a csendes környezetben már zavarónak titulálható 30 dB-es határt, de szerintünk ilyen terhelésnél ez elfogadható. Sokkal kellemetlenebb, hogy az IGP-s Lifebooknál 30 dB-t mértünk és közben alja 45, billentyűzete 36 °C-ig melegedett. Érdemes megnézni még az Asus K43Sj és a Toshiba Satellite L735 viszonyát: látható, hogy utóbbit a nagyobb csíkszélességen készülő, idősebb és lassabb GeForce jobban felmelegítette. Nem melegedett és zajosodott a Brazos platformos ThinkPad Edge E325, de leadott teljesítménye sem volt az Intel konkurensekéhez mérhető.

Akkumulátor, fogyasztás

Aki átlagosnál kisebb és könnyebb notebookot vesz, jó eséllyel hordozni fogja, amihez célszerű, ha minél több időt kibír elektromos hálózat nélkül. Vannak olyan helyzetek, amikor a plusz egy-két óra rendelkezésre állási idő sokkal többet ér a többszörös teljesítménynél. Mezőnyünkben a sok Sandy Bridge masina között így egészen jó eredményre juthat a brazosos ThinkPad E325, főleg, hogy a szokásos, 48 wattórás helyett 62 wattórás akkut kapott. Ezen csak a TravelMate 8473T tudott túltenni 65 wattórás telepével, az Asus K43Sj 58 wattórásat, az IdeaPad Z470 pedig 51 wattórásat kapott, míg a Lifebook SH531 a maga 44 wattórás akkumulátorával lefelé tér el az átlagtól.
Akkumulátoros üzemidőkNyugalomban (perc)HD videóval (perc)Max. terhelésen (perc)
Acer Aspire 475542325388
Acer TravelMate 8473T582345115
Asus K43Sj50129196
Fujitsu Lifebook SH53129920685
Lenovo IdeaPad Z47040322173
Lenovo ThinkPad Edge E325563372190
Lenovo ThinkPad Edge E42042024985
Toshiba Satellite L73528120379
Nyugalomban a mobil Sandy Bridge platform iszonyatosan vissza tudja venni a fogyasztását, ezért minimális fényerejű monitorral és kikapcsolt vezeték nélküli hálózati eszközökkel a nagy akkus TravelMate még a brazosos ThinkPadet is le tudta győzni, igaz, csak húsz perccel. Mindkét gép megközelítette a tízórás üzemidőt. Átlagosnál nagyobb tartalékai miatt az Asus K43Sj futott be a harmadik helyre, majdnem nyolc és fél órát futott, de még a régi GeForce miatt utolsó helyre szoruló Satellite L735 is kitartott több mint négy és fél óráig.
Nagyfelbontású videózás közben már a Brazos vette át a prímet, a ThinkPad E325 több mint hatórás eredménye fantasztikus. Azért a TravelMate 8473T-t sem kell félteni, csupán egy gyenge fél órával maradt le mögötte. A harmadik helyre ismét az Asus K43Sj futott be közel ötórás produkcióval, a leggyengébb a Toshiba lett, de a kis akkus Fujitus csak pár perccel előzte meg.
Annak ellenére, hogy az Asus K43Sj-nek különálló grafikus kártyája volt, teljes, játékos terhelésen is meg tudta őrizni a dobogó legalsó fokát. Előtte természetesen a TravelMate és a kisebbik ThinkPad végzett, ahogy eddig is. Az utolsó helyen viszont változás történt, mert az IdeaPad Z470-ben kinyílt a GeForce GT 540M torka, és alig több mint egy óra alatt megette az akkut.
FogyasztásNyugalomban (watt)HD videóval (watt)Max. terhelésen (watt)
Acer Aspire 47556,811,432,7
Acer TravelMate 8473T6,711,333,8
Asus K43Sj6,912,036,2
Fujitsu Lifebook SH5318,812,831,0
Lenovo IdeaPad Z477,213,042,1
Lenovo ThinkPad Edge E3256,610,019,6
Lenovo ThinkPad Edge E4206,811,534,0
Toshiba Satellite L73510,314,236,5
Az akkumulátorok méretéből és az egyes üzemidőkből kiszámolható a laptopok fogyasztása. Nyilván senkit nem lep meg, hogy az AMD brazosnak volt legkisebb az energiaigénye, bár nyugalomban a Sandy Bridge platform sem kért lényegesen többet, ráadásul az Asus K34Sj és az IdeaPad Z470 különálló grafikus kártyája sem produkált túl nagy fogyasztástöbbletet. Videózásnál tovább nőtt a Brazos előnye, teljes terhelésen pedig már 10-15 wattal járt a többiek alatt. Meg kell jegyezni, hogy teljesítményben egy Core i processzoros, kiegészítő VGA-s hardver nem kétszer, hanem akár ötször akkora teljesítményre is képes, mint a Brazos, úgyhogy azért árnyalt az AMD fölénye. Tény viszont, hogy bizonyos esetben sokkal inkább az üzemidő és nem annyira a teljesítmény számít.

Általános értékelés

Ha valaki hajlandó 200 000 forintot elkölteni egy notebookra, akkor meglehetősen tág térben mozoghat. Ráadásul úgy tapasztaltuk, hogy az átlagosnál kisebb, 13,3-14 hüvelykes notebookok világában nem is lehet nagyon mellényúlni. Tény és való, hogy vannak különbségek mai versenyzőink között, de egyiknél sem futottunk bele olyan hiányosságba, ami miatt rossz vételnek számítana. Talán azért van ez, mert a minimális ár nem megy annyira alacsonyra, mint az elterjedtebb, 15,6 hüvelykes gépeknél, így nem kell annyi kompromisszumot kötni.
Magára a kategóriára egyébként ugyanaz jellemző, mint a legtöbb notebookra: vannak a fényes, dizájnos, színes, otthoni felhasználásra szánt, konzumer masinák és a szürke, unalmas, de strapabíró munkagépek. Ízlés és igény kérdése, hogy ki melyiket választja, mi inkább az utóbbiak felé húzunk, azaz a ThinkPadekkel, Vostrókkal, TravelMate-ekkel szimpatizálunk, de egy csajos szobába sokkal jobban beleillik a zöld Asus K43 vagy akár a pink Lenovo IdeaPad Z470.
Teljesítmény és hardverképességek kapcsán csalódottan konstatáltuk, hogy az AMD Llano platformjára senki sem épít, pedig otthoni, multimédiás alapgépbe ideális lenne egy szimpla, olcsó APU. Az Intel hegemóniát csak pár AMD Brazosszal szerelt gép tudja megtörni, melyek akkor lehetnek érdekesek, ha a nagy teljesítménynél fontosabb a hosszú rendelkezésre állás. Processzorok és grafikus kártyák terén azt tapasztaltuk, hogy a konzumer modelleknél a Core i3 és IGP kombinációjától kezdve a Core i5 plusz kicsi vagy közepes különálló VGA-ig be lehet férni a 150-200 000 forintos tartományba, legrosszabb esetben pár ezressel túlcsúszunk. A vállalati gépeknél viszont többnyire az IGP-re vagyunk korlátozva.

[+]
Szerintünk jól is van ez így. Otthoni, szórakozós, kicsit dolgozós szerepkörbe egy Core i3 és mellé különálló VGA célszerű, szigorúan munkára pedig jobb a combosabb Core i5, mert pár kivételtől eltekintve a grafika nem olyan lényeges. Jó hír, hogy hang és melegedés kapcsán minden tesztalanyunk rendben volt, esetleg arra figyeljünk, hogy grafikus kártyából ne válasszunk olyan elavultat, mint a GeForce 300-as széria, mert annak tudását a modern IGP-k is hozzák, energiaigénye pedig a friss típusokénál magasabb.
Ami az interfészeket illeti, nem voltunk maradéktalanul elégedettek. A legfájóbb pont az USB 3.0 hiánya volt, szerintünk ennek a gyors adatátviteli csatlakozónak ma már alaptartozéknak illene lennie, mégsem az. Az Acer és a Dell korábban tesztelt gépeinek kivételével sehol sem láttunk ilyet. Fájlaljuk azt is, hogy több esetben megvolt a helye, de csak a ThinkPad E420-nál építettek ki szabad mini PCI Express csatolót, amibe ma divatos SSD-t téve iszonyatosan felturbózható egy konfiguráció, és a rendszerlemeznek való 40-60 GB-os modellek már nem is drágák. Jó hír viszont, hogy a kis gépeket gyakran az átlagosnál nagyobb akkumulátorral szerelik fel, ami utazás közben nagyon hasznos lehet. Egy takarékos platformmal és 60 Wh fölötti teleppel töltő nélkül túlélhető egy lazább munka vagy iskolai nap.
Mint minden notebookvásárlásnál, itt is fontos figyelni a részletekre. A szubjektív tetszésen és az objektív teljesítményen felül lényeges a csomagban lévő garanciaidő és operációs rendszer is. Ha Windows 7-ben gondolkodunk, akkor számolnunk kell azzal, hogy egy OEM verzió is jó 30 000 forintba kerül, a nagyon ajánlott garanciabővítésre pedig elmehet még pár tízezer forint, vagyis nem biztos, hogy a legolcsóbb géppel járunk a legjobban.

Értékelés – Acer, Asus, Fujitsu

Acer Aspire 4755
Az Acer Aspire 4755 egy igazi konzumer bázisgép. Rengeteg színben és konfigurációval kapható, így mindenki megtalálhatja az igényeinek és lehetőségeinek megfelelő összeállítást, legyen az Core i3-as IGP-vel és szerény merevlemezzel, de kedvező árral, mint mai tesztünkben, vagy kvázi játékos vas Core i5-tel és középkategóriás GeForce GT 540M-mel, ami három évre bővített garanciával is éppen belefér kétszázezer forintba. Konkurenseihez képest előnye a gazdag színválaszték, az USB 3.0 csatlakozó és a kategóriájában remek billentyűzet, amit csak a Lenovo gépei tudnak felülmúlni. Hátránya nem sok van, a konzumer gépek monitortükrét és fényes fedelét kapta, és nem egy multimédiás csoda a hangzása, de nem melegszik, nem zajong számottevően, összeszerelési minősége pedig rendben van.
  
  
Pró: sokféle konfiguráció befér 200 ezer forintba, sok színben kapható, kiváló billentyűzet, USB 3.0
Kontra: fényes fedél és kijelző, gyenge hangzás
Acer TravelMate 8473T
Az Acer TravelMate 8473T egy meglepően jól sikerült, vállalati környezetbe szánt munkagép. Házát kellően stabilra csinálták ahhoz, hogy bírja a napi gyűrődést, zsanérja annyira jó, hogy tényleg csak az elit modellekéhez lehet hasonlítani, felszereltsége elsőrangú, teljesítménye bőséges, akkumulátora a legnagyobb volt a mezőnyben, nem zajong, nem melegszik, és még port replikátort is csaphatunk alá. Sajnos hibáktól ez a masina sem mentes. Matt kijelzőjének alacsony a fényereje, billentyűzete nem valami remek, merevlemeze lehetne 7200-as, kiépíthették volna a mini PCI Express aljzatot, mert a helye megvan, az egyetlen bal USB aljzata pedig csúnyán szorul, és ezt nem csak tesztpéldányunknál tapasztaltuk. Ára viszont igazán érdekessé teszi a Travelmate 8473T-t: tesztgépünk Core i5-tel, 320 GB-os merevlemezzel, IGP-vel és egy év garanciával nem annyira attraktív, viszont most akcióban 500 GB-os merevlemezzel, GeForce GT 540M-mel és három év garanciával 209 166 forintért kínálják, ami már igencsak jó kombináció.
  
  
Pró: strapabíró külső, kiváló zsanér, matt kijelző, jó csatlakozókínálat, akciósan erős hardver 3 év garanciával
Kontra: kijelző alacsony fényereje, gyenge billentyűzet, szorul az egyik USB aljzat
Asus K43
Az Asus K43 hasonlóan nagyon erős, sokrétű notebook, mint az Acer Aspire 4755. Rengeteg színben kapható sokféle konfigurációval, és nincs semmilyen komolyabb hibája, emellett ára kedvező. Nekünk különösen tetszett a zöld változat a fedél fehér hajszálcsíkozásával, amin fényes mivolta ellenére sem látszottak meg az ujjlenyomatok, belül pedig nagyon kellemes a fémes borítás tapintása. Tesztünkhöz az Sj utótagú, alkalmi játékhoz éppen elég erős GeForce GT 520M-mel ellátott modellt választottuk, de létezik E utótagos verzió is IGP-vel. Melegedésre, zajongásra nem lehet panaszunk, akkumulátora az átlagosnál nagyobb, hangzása átlagos némi basszussal, nem túl magas maximummal, került rá egy USB 3.0 kapu. Részleteiben viszont nem voltunk annyira megelégedve az Asusszal, mint a konkurens Acerrel. A kijelző fényes kerete és a billentyűzet alatti fényes betét nem szerencsés, a touchpad krómos hatású gombja szerintünk bazári hatást kelt és csúnyán kattog, a billentyűzet csak átlagos és csupán egyetlen IGP-s modellhez jár gyárilag Windows 7. Ez a modell Core i3 processzorral, 3 GB memóriával és 500 GB-os merevlemezzel jó vétel 150 000 forint környékén, de a többi gépnél – így tesztpéldányunknál is – jó 30 000 forintos felárral kell számolni.
  
  
Pró: kellemes megjelenés, USB 3.0, a K43E-VX436V modell jó választás, nagy akkumulátor
Kontra: oda nem illő fényes részletek, Windows 7 nélkül drága
Fujitsu Lifebook SH531
A Fujitsu Lifebook SH531 volt talán a leggyengébb láncszem mezőnyünkben, mégis vannak elvitathatatlan pozitívumai. Kijelzője matt, csatlakozóit nagyon okosan rendezték el, ExpressCard bővítőhelye is van. Külseje visszafogott, bár szerintünk a fényes elemeket hanyagolhatták volna. Összeszerelési minőségre itt sem lehet panasz, az alsó rész nagyon masszív, a fedél átlagos. A három év garancia dicséretes. Nem tetszett viszont, hogy az akku az átlagosnál kisebb, továbbá hogy a gép Core i3-mal és IGP-vel is hangosabb és melegebb volt konkurenseinél. Mindezek mellett Windows nélküli tesztmodellünk a maga 160 000 forintot közelítő árával még olcsónak sem mondható.
  
  
Pró: matt kijelző, eSATA, ExpressCard, 3 év garancia
Kontra: konkurenseinél melegebb és hangosabb, kis akku, viszonylag drága

Értékelés – Lenovo, Toshiba

Lenovo IdeaPad Z470
A Lenovo iszonyatosan erős a 13,3-14 hüvelykes kategóriában. Az IdeaPad Z470 mellett van még B470 és V470, illetve 370-es számmal 13,3 hüvelykes gépek is. Akinek nem fáj a piacon fellelhető legütősebb pink árnyalatban pompázó ház, az tesztgépünkkel rendkívül jó üzletet csinálhat: a Core i3-mal, GeForce GT 540-mel, 750 GB-os merevlemezzel, Windows 7-tel és két év garanciával ellátott gép most akciósan elvihető 150 000 forintért, ennyi minden pedig semelyik konkurensnél sem fér bele ilyen alacsony árba; feketében a Lenovo is húszezer forinttal drágábban kínálja ugyanezt. Emellett az IdeaPad Z470 egy egészen korrekt masina, jól összerakva, kategóriájában messze a legjobb billentyűzettel. Erős hardvere ellenére sem melegszik vészesen, hangzása a legjobb a mezőnyben, de csodát azért ne várjunk tőle.
  
  
Pró: középkategóriás VGA, kiváló billentyűzet, hatalmas merevlemez, eSATA, mezőnyben jó hangzás
Kontra: a kedvező árú, akciós modell rémesen pink színű, fényes felület
Lenovo ThinkPad Edge E325
A kis ThinkPad Edge E325 olyan notebook, amit nem teljesítménye, hanem akkumulátoros üzemideje miatt érdemes megvenni. Brazos platformja nagyjából a szükséges minimális erőt nyújtja, cserébe viszont alig fogyaszt, és a mellékelt nagy akkuval különösen jól bírja elektromos hálózat nélkül. Házát rendesen megcsinálták, fedele, zsanérja jó, kapható belőle matt kijelzős, merevlemeze pörgős, billentyűzete pedig a legjobb a konkurensek között, mert alapja márkatársainál is stabilabb, emellett pöcökegere is van. Hátrányként viszonylag kis teljesítményét és az egy év garanciát tudjuk felhozni, illetve azt, hogy kihagyták az USB 3.0 csatlakozót, és bár a helye megvan, nincs kiépítve a belső mini PCI Express. Egyesek hiányolják majd az optikai meghajtót, bár ma már egészen jól meg lehet lenni nélküle. Ha választanunk kellene, mutatós, vörös fedelű, windowsos tesztgépünk helyett a fekete, Windows nélküli verzióra szavaznánk, mert annak matt a kijelzője, és ára annyival alacsonyabb (kb. 122 000 forint), hogy belefér az OEM Windows 7.
  
  
Pró: kiváló minőség, pörgős merevlemez, nagyszerű akkumulátoros üzemidő, remek billentyűzet, pöcökegér
Kontra: kis teljesítmény, csak egy év garancia
Lenovo ThinkPad Edge E420
Bár klasszikus értelemben nem feltétlenül nevezhető ThinkPadnek az Edge E420, a kétszázezer forintig húzódó kategóriában igencsak jó masina. Alapvetően a vállalati vonalat erősíti, visszafogott, szögletes, matt és nagyon jól össze van rakva minden porcikája. Billentyűzete elsőrangú, valódi gombos touchpadje jobb az E325-énél, hangszórói is kimondottan korrektül szóltak. Pörgős merevlemezt kapott, emellett nagy előnye a szabad mini PCI Express foglalat, amibe SSD-t tehetünk, továbbá az ExpressCard foglalatról sem szabad megfeledkezni. Azért vannak ám hátrányai is ennek a gépnek: első látásra nagyon jó, 170 000 forint alatti árában nincs rendes operációs rendszer, és csak egy év garanciát kapunk rá, továbbá nincs USB 3.0 csatlakozója, illetve nyugalomban az E420 volt a leghangosabb.
    
Pró: nagyszerűen össze van rakva, kategóriájában kiváló billentyűzet, pöcökegér, matt kijelző, szabad mini PCI Express foglalat
Kontra: csak egy év garancia, nyugalomban a leghangosabb volt
Toshiba Satellite L735
Meglehetősen észrevétlenül ment át tesztünkön a Toshiba Satellite L735, ami nem feltétlenül jelent rosszat. Igazán komoly gyengesége nincs, korrektül összerakták, jó a zsanérja, világos burkolata fényessége ellenére sem gyűjti túlzottan az ujjlenyomatokat. Billentyűzete erős közepes, csatlakozókiosztása tökéletes lenne, ha megcserélnék az oldalait, hangzása viszont nem valami fényes. Az elavulófélben lévő GeForce 315M-et jobb lett volna kihagyni belőle, mert az Intel IGP multimédiás és 3D tudásban sincs sokkal lemaradva mögötte, a GeForce viszont extra fogyasztást és melegedést generál, valamint nyilván az árra is rossz hatással van.
  
  
Pró: kellemes megjelenés, korrekt zsanér és billentyűzet
Kontra: fölösleges bele az elavult VGA, gyenge hangzás
Hónapokon, de akár heteken belül is alaposan megváltozik ez a kategória, mert az Intel már be is mutatta új, Ivy Bridge platformját, és az AMD válasza sem várat magára sokat, emellett megújultak a mobil GeForce-ok és Radeonok is. Mégis érdemes a mai tapasztalatokat alaposan átgondolni, mert az újak jövetelével a régiek ára egy rövid időszakban nagyon jó lehet, és egy jelenlegi modell is tökéletesen kielégíti sokak igényét. Ha kétszázezer forint a keret, akkor igencsak komoly notebookot lehet szerezni a mobil, 13,3-14 hüvelykes méretben. A kínálat bőséges, sokféle igényhez való gépet kapni, és a korábban jellemző, 15,6 hüvelykes modellekhez képest jelentkező felár is eltűnt. Alapvetően két részre bontható a kínálat: vannak a vállalati, komoran komoly gépek és a konzumer csillogósak. Egyéni ízlés kérdése, hogy kinek melyik jön be, mi a matt kijelző és általában strapabíró kiépítés miatt a kisvállalati gépeket szeretjük.

Kiváló minősége mellett akkumulátoros üzemidejével hengerelt a ThinkPad Edge E325
Ezen a téren hagyományosan jó a Lenovo, az Edge széria ugyan nem telivér, de mégis ThinkPad valamennyire. Az E420 és kisebb E325 billentyűzete a kategória elitjébe tartozik, a pöcökegér pedig olyan extra, amit sokan nagyon szeretnek, másoknak viszont egyáltalán nem hiányzik, ha nincs. A Brazos miatt teljesítményben harmatos ThinkPad Edge E325 előnye brutális rendelkezésre állási idejében rejlik, ezértajánlott minősítést kap, bár egy USB 3.0 csatlakozót szívesen látnánk rajta, illetve annyit jegyeznénk még meg, hogy a korábban említett, matt kijelzős, operációs rendszer nélküli verziót célszerűbb választani. AzThinkPad Edge E420 szintén ajánlott címet kap, mert sajnálatos egyéves garanciáját rengeteg pozitívummal, kiváló minőséggel, erős processzorral, pörgős merevlemezzel, szabad mini PCI Express aljzattal és hasonlókkal ellensúlyozta. Aki az E325 kompaktságát és az E420 erejét szeretné vegyíteni, nézze meg a ThinkPade Edge E320-at!

Az Acer TracelMate 8473T a legkomolyabb kisvállalati gépekkel is felveszi a versenyt
Ha nincs tartóstesztünk, akkor óriási meglepetést okozott volna az Acer TravelMate 8473T, mellyel az Acer megmutatta, hogy kisvállalati vonalon is felzárkózott a legnagyobb nevekhez. Igaz, hogy billentyűzete és kijelzője még nem tuti, de a váz és zsanér minősége, illetve a hardveres felszerelés, a csatlakozókínálat elsőrangú, ráadásul a konkurensek többségével szemben itt komoly VGA-a is kérhető hozzá. Igaz, hogy így Core i5-tel és GeForce GT 540M-mel már egy picikét túlszalad a kétszázezer forintos kereten, de cserébe akciósan három év garanciát kapunk, ezért most az Acer TravelMate 8473T is ajánlott. Eme erős versenyzők mellett szerintünk a Fujitsu Lifebook SH531 nem igazán rúg labdába, de utódja minden bizonnyal jobb lesz. Érdekes alternatíva még ebben a mezőnyben a Dell Vostro V131, de már nem nagyon kapni, főleg nem kétszázezer forint alatt, és a Dell Vostro 3350, illetve 3450 modelleket is érdemes megnézni, bár nekünk nem jött be a billentyűzetük.

Az Asus K43 zöldben nagyon mutatós, de vannak nála jobb konzumer alternatívák
A fényes, mutatós konzumer gépek világában még nagyobb a harc, mint az irodaiaknál. Az Acer Aspire 4755, az Asus K43 és a Lenovo IdeaPad Z470 mind nagyon erős család, korrekten össze vannak rakva, sokféle színben és konfigurációval kaphatóak. Most a pink Z470-es Core i3-mal, 750 GB-os merevlemezzel, GeForce GT 540M-mel és Windows 7-tel igen jó ajánlat 150 000 forintért, de feketében, húszezer forinttal drágábban sem rossz vétel, ezért ajánlott minősítést érdemel. Ha nagyon komoly konzumer gépet szeretnénk, akkor az Acer Aspire 4755 a nyerő, mert Core i5-tel, GeForce GT 540M-mel és három év garanciával is éppen befér kétszázezer alá, az alapmodell pedig ötvenezerrel olcsóbb, így ajánlott. Szintén érdekes vas az Acerrel rokon Packard Bell EasyNote NX69, ami szintén komoly VGA-val kapható, fémfedeles, és kompakt kialakítású. Anno 220 000 forintért csak tetszett minősítést kapott, most ezt 190 000 forinton ajánlottra módosítjuk. Az Asus K43 a tesztelt zöldben nekünk tetszett, de komolyabb díjat nem adnánk neki, mert az Acer, Packard Bell és Lenovo jobb ajánlat. Eme laptopok mellett a Toshiba Satellite L735 háttérbe szorul, elsősorban az elavult GeForce 315M ront az esélyein, ami árát és fogyasztását is növeli.










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése